W Polsce naziemne, bezciśnieniowe zbiorniki do przechowywania paliw płynnych o temperaturze zapłonu powyżej 61 stopni Celsjusza nie są tak popularne jak na Zachodzie. Chce to zmienić olsztyński Petro-Box, produkujący i sprzedający takie zbiorniki. Petro-Box produkuje i sprzedaje zbiorniki o pojemności od 3 do 30 metrów sześciennych. Są to mocne, stalowe konstrukcje. Między właściwym zbiornikiem a jego zewnętrzną obudową mieści się wanna wychwytowa z materiału olejoodpornego. Dystrybutor i ewentualne urządzenia peryferyjne znajdują się w zamykanej szafce. Zbiorniki dostępne są w opcji górno- i dolnozalewowej. Petro-Box dostarcza także projekt betonowej płyty, na której powinien być posadowiony zbiornik.
Mogą one przydać się firmom transportowym, budowlanym oraz gospodarstwom rolnym. Przede wszystkim, mając taki zbiornik, kupuje się ON w cenach hurtowych, co oznacza różnicę od 30 do 40 gr na litrze. Już tylko z tego powodu zakup powinien zwrócić się po roku. Oszczędza się także czas. Kierowcy tankują na miejscu, nie muszą jeździć w tym celu na stację paliw. Właściciel firmy posiadającej zbiornik ma pełną kontrolę nad wydawaniem paliwa dzięki możliwości zastosowania elektronicznych kluczy, za pomocą których uruchamia się dystrybutor. Odpowiednie urządzenia peryferyjne przechowują w pamięci dane dotyczące do 120 kierowców korzystających z jednego zbiornika. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie ilości dokumentów spływających do firmy oraz rozliczeń gotówkowych kierowców, a także oszczędność czasu pracy i zużycia paliwa poświęcanych na dojazd do stacji paliw. Dzięki zbiornikowi właściciel firmy zyskuje kontrolę nad jakością zakupionego i wydawanego paliwa.
Od 3 do 30 tysięcy litrów
- W innych krajach europejskich zbiorniki do przechowywania cieczy zapalnych o temperaturze zapłonu powyżej 61 stopni Celsjusza są bardziej popularne niż u nas - mówi Aleksandra Krezymon, prezes firmy Petro-Box z Olsztyna. - Znamy polskich przedsiębiorców, którzy długo szukali w kraju solidnych, trwałych zbiorników przeznaczonych do rozliczeń wewnętrznych w sektorze prywatnym.
Petro-Box produkuje i sprzedaje zbiorniki o pojemności od 3 do 30 metrów sześciennych. Są to mocne, stalowe konstrukcje. Między właściwym zbiornikiem a jego zewnętrzną obudową mieści się wanna wychwytowa z materiału olejoodpornego. Dystrybutor i ewentualne urządzenia peryferyjne znajdują się w zamykanej szafce. Zbiorniki dostępne są w opcji górno- i dolnozalewowej. Petro-Box dostarcza także projekt betonowej płyty, na której powinien być posadowiony zbiornik.
- Przewidujemy, że największą popularnością będą z czasem cieszyły się u nas zbiorniki o pojemności od 3 do 6,5 metrów sześciennych - dodaje Aleksandra Krezymon.
- Jeżeli chodzi o ceny, terminy czy transport, jesteśmy elastyczni.
Olsztyńska firma planuje rozszerzyć ofertę o zbiorniki na płozach z rury grubościennej o maksymalnej pojemności 6,5 m sześc. Mniejsze (1 m sześc.), za to bardziej mobilne, będą zbiorniki na kołach.
Na AdBlue
Zbiorniki na tenże specyfik muszą spełniać wysokie wymagania. Mocznik jest żrącą substancją, czułą na wahania temperatury - utlenia się powyżej 35 stopni, poniżej 10 stopni krystalizuje się. Zbiorniki produkowane przez Petro-Box mają pojemność 1 do 3,5 m sześc. oraz oprzyrządowanie dostosowane do AdBlue.
Do kompletu
Olsztyńska firma poza samymi zbiornikami oferuje dystrybutory, przepływomierze, system kontroli poziomu płynu w zbiorniku, pompy oraz akcesoria. Wśród oferowanych produktów znajduje się także nietypowy zestaw przenośnych pomp pracujących na prąd stały 12/24V (korzystających z instalacji elektrycznej pojazdu).
Okazją do poznania produktów firmy będą także X Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych Maszbud w Kielcach, 14-16 maja oraz XV Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2008, w Warszawie, 28-30 maja.